LETNÉ AKTIVITY

GIANT BIKE PARK JASNÁ

je určený pre každého vyznávača zjazdového bicyklovania. Využíva prírodné danosti spolu s drevenými prekážkami a terénnymi úpravami poskytuje kvalitné podmienky a priestor na:

  • tréning a rozvoj zručností profesionálnych i menej skúsených jazdcov
  • usporiadanie pretekov v zjazde na bicykloch
  • adrenalínové jazdy a prekonávanie svojich hraníc pre menej skúsených, rekreačných cyklistov a rodiny s deťmi
  • pohodové jazdy nádhernou prírodou, vychutnávanie výhľadov, či piknik. Tie najľahšie trate je možné zísť aj na kolobežke

TARZÁNIA JASNÁ

sa nachádza v Jasnej pod Chopkom, v blízkosti hotela Ostredok a približne 200 m od hotela Grand. Postavená je na stromoch a pozostáva z dvoch trás vybudovaných pomocou 34 plošín a 95 prekážok vo výške približne 4 až 7 m nad zemou. Modrá (kratšia a ľahšia) trasa meria 281 m. Červená (dlhšia) trasa meria 396 m. Detská trasa meria 62 m.

FREESTYLEPARK

Vám ponúka najlepšiu a cenovo dostupnú možnosť ako sa naučiť jazdiť na vode a to či už na wakeboarde alebo na wakeskate. Vo freestyleparku jazdia na vleku nemeckej výroby od spoločnosti Sesitec 2.0 system, jedná sa o prvý systém tohto druhu na Slovensku. Tento vlek je proste jedinečnou možnosťou ako sa môže naučiť jazdiť úplne každý, nezáleží pri tom na veku a na Vašich skúsenostiach, pretože rýchlosť jazdy vedia každému individuálne prispôsobovať a tak vyhovieť každému. Freestylepark sa nachádza na Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši, kde máte možnosť užiť si rafting na divokej vode, štvorkolky a mnohé iné aktivity, skrátka zábava pre každého.

LIPTOVSKÁ MARA

v lete najvýznamnejšie rekreačné stredisko. Liptovská Mara je priehrada na Váhu s výkonom 198 MW vybudovaná v rokoch 1969 až 1975. Výškou 45 m je druhou najväčšou sypanou hrádzou v SR. Sú tu možnosti kúpania, surfovania, jachtingu, škola windsurfingu, člnkovanie, vodné bicyklovanie, minigolf, rybárčenie, plavba vyhliadkovou loďou Liptov – 80 miest – to všetko poskytuje autocamping Liptovský Trnovec na severnom brehu Liptovskej Mary. V Trnovci je plážové kúpalisko, požičovňa športových potrieb, minigolf, prístav lodnej dopravy, prístav jácht, požičovňa člnov, vodná záchranná služba, výcvikové stredisko potápačov a trávnatá pláž. Od jari do jesene sa tu konajú významné športové podujatia s medzinárodnou účasťou.

HORSKÁ BOBOVÁ DRÁHA SKI ŽIARCE

Ak ste priaznivcami adrenalínového športu, potom sa vaša dovolenka na Liptove, nemôže zaobísť bez návštevy horskej bobovej dráhy v SKI Žiarce. Je situovaná v obľúbenej Demänovskej doline, konkrétne v liptovskej obci Pavčina Lehota. Nejde len o prvú postavenú dráhu v oblasti Liptov, ale aj vôbec prvú dráhu tohto typu na Slovensku. Celková dĺžka dráhy je 1000 m a ide o najstrmšiu dráhu na našom území, s celkovým prevýšením 120 metrov. Maximálna rýchlosť, ktorú je možné dosiahnuť je obmedzená na 45 km/hod. Sami si jednoduchým pohybom páky smerom k sebe (brzdíte) alebo od seba (zrýchľujete) určujete, či ju dosiahnete. Dôvodom, prečo sa bobová dráha v SKI Žiarce pýši jedinečnosťou je, že boby, v ktorých ste pevne pripútaní, sa spúšťajú na jednej alumíniovej rúre v približne jedno-metrovej výške nad zemou. Vôbec sa nemusíte obávať, jazda na bobovej dráhe je bezpečná a zvládnu ju aj deti od 7 rokov. V prípade ak máte dieťa, ktoré ešte nedovŕšilo vek siedmych rokov, je možné ísť v jednom bobe spolu ale len do maximálnej povolenej váhy 120kg. Celkovo je na trati umiestnených 16 zákrut. Vysokú atraktivitu bobovej dráhy dotvárajú aj 2 rampy, cez ktoré trať prechádza a v neposlednom rade aj 6 terénnych skokov.

SALAŠ PASTIERSKA

sa nachádza v Bobroveckej doline v nadmorskej výške cca 650 m.n.m., kde sú vytvorené priaznivé podmienky pre chov oviec s mliečnou produkciou. V tejto lokalite je dostatok potravy pre ovce, ako aj dostatok lúk pre výrobu objemových krmovín pre zimné obdobie. Prevádzka salaša je zabezpečovaná tradičnou formou, t.j. voľným pasením, ručným dojením, tradičným košarovaním, spracovaním surového ovčieho mlieka bez pasterizácie na tradičný surový ovčí syr a následný predaj v kolibe. Salašnícka sezóna začína v apríli a končí v októbri. Predaj syra a žinčice na salaši je zahájený 1.mája a otvorené je denne od 12:00 do 18:00.V mesiacoch september a október je predajná doba skrátená od 14:00 do 17:00 z dôvodu zníženej produkcie syra. Počas pravidelnej prevádzky je možnosť vidieť ukážku dojenia od 4:00 a od 16:00 a ukážky plieskanie bičom.

FARMA JALOVEC

sa rozprestiera v atraktívnom prostredí neďaleko ústia Jaloveckej doliny. Táto pokojná lokalita s podhorskými lúkami je predurčená na chov koní a jazdectvo. Vyhľadávanou službou na Liptove je agroturistika, ktorej súčasťou je aj jazda na koni, či vyhliadková jazda koči a v zime na saniach. Farma Jalovec má pre agroturistiku nielen výborné prírodné podmienky, ale aj vhodné kone a technické vybavenie. Kone určené na agroturistiku sú pokojné, vyrovnané a pripravené jazdca aj niečomu priučiť. V teréne sa vyznačujú spoľahlivosťou a neľakavosťou. Príďte si i Vy vyskúšať jazdu na koni v prírode alebo na jazdiarni alebo jazdu na koči.

RAFTING v LIPTOVSKOM MIKULÁŠI

na umelo vystavanom kanáli. Areál sa nachádza neďaleko centra Liptovského Mikuláša. Svojou obtiažnosťou a vybavením spĺňa parametre svetovej úrovne (v roku 2007 sa tu uskutočnili ME dospelých v kanoistike na divokej vode). Rafting je určený najmä pre ozajstných vychutnávačov adrenalínovej zábavy. Budete prekonávať prekážky ako skutočný profesionáli. Rafting je možný aj na rieke Bellá. Zároveň areál firmy Rafting Adventure ponúka aj iné formy zábavy – štvorkolky, paragliding a pod.

 

NAJVAČŠÍ JASKYNNÝ SYSTÉM

nehľadajte nikde inde na Slovensku, ale tu v Nízkych Tatrách. Demänovský jaskynný systém je tvorený asi 30 jaskyňami a dosahuje dĺžku pravdepodobne 36 kilometrov. Najznámejšie sú  Demänovská jaskyňa slobody a Demänovská ľadová jaskyňa.

Demänovská jaskyňa slobody národná prírodná pamiatka Demänovské jaskyne na severnej strane Nízkych Tatier je najdlhším jaskynným systémom na Slovensku. Medzi jej dominanty patrí Demänovská jaskyňa slobody, ktorá dlhé roky očaruje návštevníkov bohatou sintrovou výplňou rozličných farieb, tajuplným podzemným tokom Demänovky i čarokrásnymi jazierkami. Je najviac navštevovanou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku.

Demänovská ľadová jaskyňa predstavuje severnú časť svetoznámych Demänovských jaskýň. Pozoruhodná je výskytom trvalej ľadovej výplne, bizarnými a mohutnými tvarmi podzemných priestorov, vzácnou jaskynnou faunou, ako aj bohatou históriou. Ľadová výplň vzniká v jaskyni asi posledných 500 rokov a v kombinácii so sintrovou výzdobou vytvára mimoriadne zaujímavý prehliadkový okruh.

Stanišovská jaskyňa jediná celoročne prístupná jaskyňa na Liptove otvorená každý deň. Dokonalý zážitok zažijete pri objavovaní čarovného podzemia so sprievodcami – jaskyniarmi. Budete kráčať popri stenách, ktoré voda a matka príroda vymodelovala do neopísateľných tvarov. Čelovú lampu dostane každý návštevník pred vstupom, špeciálny odev ani obuv nepotrebujete. Ideálny cieľ pre celú rodinu. Prežijete príbeh života mince – jej narodenie v mincovni i počatie v zemských hĺbkach. Uvidíte ho očami, ktorými ste sa už dlho nepozerali, alebo sa budete pozerať prvý krát. Spoznáte dotyk kovu s ohňom a vodou, zostúpite do útrob zeme za zlatonosnou rudou a nakoniec zakúsite skutočnú dražbu, keď minca začína svoj nový život v jemných rukách zberateľov.

TURISTIKA A CYKLOTRASY

Kvačianska Dolina a Mlyny Oblazy, čaká na vás príjemná prechádzka v malebnom, horskom prostredí, ktorá sa každému vryje do pamäte. Uvidíte veľmi pôsobivý skalný útvar Jánošíkova hlava, rokliny, vyhliadky na dolinu a na konci, malebné Mlyny Oblazy, ktoré si iste nenechajte ujsť. Mlyny Oblazy je kultúrna pamiatka, nachádzajúca sa v malebnej Kvačianskej doline, patrí k skvostom Slovenska a je obľúbenou destináciou návštevníkov všetkých vekových kategórií z rôznych kútov sveta. Kto toto miesto navštívi, určite nebude sklamaný. Dnes tu môžeme pozorovať zrekonštruované mlynské zariadenie, ako aj pozostatky zo starej histórie mlyna.

Prosiecka Dolina je zaslúžene súčasťou národnej prírodnej rezervácie. V spojení s neďalekou súbežne idúcou Kvačianskou dolinou – tvorí turistickú trasu Prosiecka a Kvačianska dolina, ktorej súčasťou je náučný chodník, ktorý začína pri vstupe do Prosieckej doliny a pokračuje cez parkovisko na konci obce Kvačany – pri vstupe do Kvačianskej doliny. Vytvára návštevníkom predpoklady pre nezabudnuteľný zážitok z celodennej túry krásnou prírodou. Dolina je prístupná aj pre nenáročných návštevníkov avšak jej bezpečné a najmä „pohodlné“ zvládnutie vyžaduje minimálne ľahkú turistickú obuv.

Elektráreň Čierny Váh je výnimočné dielo v prenádhernom prostredí. Unikátna vodná elektráreň s nádržou umiestenou na jednom z nízkotatranských vrcholkov. Vrcholky Vysokých Tatier sa zas zrkadlia na jej hladine. Prečerpávacia vodná elektráreň (PVE) Čierny Váh je výnimočná vodná elektráreň. Nachádza sa v nadmorskej výške 1160 metrov v nádhernom prostredí Nízkych Tatier.

Rozhľadňa nad Liptovským Jánom (výhľad na Liptov), novovybudovaná rozhľadňa sa nachádza nad Liptovským Jánom. Cesta k nej vedie popri termálnej kadi smerom cez most a potom k cintorínu a odtiaľ po kopci smerom k rozhľadni.

Pieniny Dunajec – splav. Zamagurie je najsevernejšia časť Spiša. Navonok drsný a nehostinný kraj oplýva jedinečnou ľudovou architektúrou, historickými pamiatkami i prírodnými krásami. Architektonickú perlu okolia Červený Kláštor – založili v 14. storočí kartuziáni. V 18. storočí kláštor obývali kamalduli s bájnym letcom a botanikom Cypriánom. Symbolom Zamaguria sú Pieniny s majestátnymi Troma korunami. Strmé bralá Pienin obmýva pohraničná rieka Dunajec, ktorá si svojím dravým prúdom vyhĺbila prekrásny kaňon. Prepravu tovaru a osôb po Dunajci datujú poľské pramene už do 13. storočia, našou najstaršou správou je latinský záznam z roku 1708. Živou spomienkou na prepravu dreva a tovaru po Dunajci a Wisle k Baltskému moru je pltnícky klobúk, na ktorom pribudla pltníkovi za každú plavbu jedna morská mušľa. Pltníctvo ako turistická atrakcia prekvitá najmä od polovice 19. storočia.

Žiarska dolina – na južnom podhorí Západných Tatier. Táto dolina je jedna z najznámejších a najnavštevovanejších dolín v Tatrách. Je to vďaka jej geologickej stavbe, rastlinstvu a živočíšstvu a vďaka veľmi dobrej prístupnosti. Začiatok Žiarskej doliny je v obci Smrečany. Touto dolinou preteká potok Smrečianka. V nadmorskej výške 1325 m je postavená Žiarska chata. Je miestom oddychu a základňou pre nástup túr. Prístup: autom- na konci mesta Liptovský Mikuláš smerom na mesto Liptovský Hrádok sa nachádza odbočka na sídlisko Podbreziny. Táto cesta vás dovedie až do Žiarskej doliny.

Chopok, Vrbické pleso. Jasná Nízke Tatry ponúka veľký počet trás pre pešiu turistiku a treking s rôznymi úrovňami obtiažnosti, od náročných, kde sa vyžaduje určitý stupeň prípravy až po tie, ktoré sú určené pre rodiny s deťmi, prípadne začiatočníkov. Vyberte si podľa vašej fyzickej kondície a v prípade, že sa v horách necítite ako doma, využite služby horských vodcov, vďaka ktorým sa vaše aktivity v horách, stanú bezpečným dobrodružstvom. Ponúkame vám jednodňové ľahšie pešie horské túry i viacdňové stredne ťažké až ťažké vysokohorské túry. V prípade, že nie ste milovníkom dlhých túr, stredisko Jasná ponúka možnosť vyviezť sa na vrchol Chopka za pár minút novou lanovkou Funitel aj počas letnej sezóny! Národná prírodná pamiatka Vrbické pleso leží v hornej časti Demänovskej doliny a je najväčším jazerom v Nízkych Tatrách. Toto ľadovcové pleso vzniklo zahradením údolia morénou a jeho najväčšia hĺbka dosahuje 8 metrov. Okolo celého plesa vedie turistický chodník.

CYKLOTURISTIKA

Liptov– optimálne podmienky pre cykloturistiku sú na Liptove, nakoľko, cez Liptov vedie diaľnica, takže ostatné cesty majú menšiu hustotou premávky, preto to je ako stvorené pre tento druh športu. Na Liptove sú veľmi zaujímavé cyklotrasy. Medzi obľúbené patria trasy okolo Liptovskej Mary, cez Čiernovažskú dolinu a na Demänovskú dolinu. Na Liptove sa nachádza cca 500 km značených cyklotrás! Niektoré trasy vedú priamo cez skvosty našej prírody ako napríklad Kvačianska dolina a iné trasy vedú hrebeňmi pohorí, z ktorých je pekný výhľad. Liptov patrí prírodným bohatstvom a výhodnou geografickou polohou k turisticky najpríťažlivejším oblastiam Slovenska. Oblasť Liptova je obkolesená horstvami – Vysokými, Západnými a Nízkymi Tatrami, Chočskými vrchmi a pohorím Veľká Fatra. Každé z pohorí má svoju charakteristickú tvár a každé poskytuje svojim návštevníkom iný druh prírodných zážitkov. Na svoje si tu prídu aj milovníci cykloturistiky.